המדריך המלא לחישוב העלויות בגין רכישת נדל"ן באתונה

לפני שנכנסים לתהליך של רכישת נכס באתונה חשוב לנו לעשות לכם סדר בכל ההוצאות שמגולמות בתהליך, מתחילתו ועד ועד סופו. לצורך הפשטות והמיקוד, במאמר הזה אנחנו נדבר על עלויות ספציפיות בגין רכישת דירת מגורים בעיר הבירה אתונה או כפי שרובנו מכנים זאת "רכישת נדל"ן באתונה".

לצורך החישוב הספציפי של העלויות לקחנו מודל של דירה שעלותה הינה 50,000 אירו. הבסיס לכל החישובים במאמר זה יהיו במטבע יורו למעט תשלום קטן שהינו משולם בארץ.  סביר להניח שקיבלתם מידע ממספר מקורות שונים ויתכן שהעלויות יהיו שונות במקצת אבל הבסיס הרחב חייב להיות כמעט זהה לנתונים המופיעים במאמר הנ"ל.

עלויות הכנה טרום טיסה ליוון

על מנת להכין את הקרקע לפתוח חשבון בנק ומספר מס ביוון יש להוציא שני מסמכים בארץ שהינם תמצית רישום (ממשרד הפנים) ועד מסמך מקצועי חתום על ידי רואה חשבון.העלות עבור הרוכש (רוכש יחיד) הינה 575 ₪ לצורך תשלום אגרת אפוסטיל במשרד החוץ ועבור תרגום המסמכים לשפה היוונית בשגרירות יוון בארץ, וכמו כן לרוב תשולם עמלת ביצוע של האמור בגובה 300-500 ש"ח. 

עלויות חד פעמיות בגין רכישת דירה ונדל"ן באתונה

אז כפי שסיכמנו, ניקח דירה לדוגמא בשכונת קוקאקי הממוקמת במרכז אתונה ועלותה לאחר מיקוח הינו 50,000 אירו.
ממחיר הדירה ניתן לגזור את מס הרכישה שנשלם שהינו בגובה 3.09% מעלות הדירה. לצורך העניין נשלם עבור בנכס המדובר בשכונת koukaki סכום של 1,545 אירו. חשוב לציין כי הסכום של 3.09% לא באמת מחושב מהמחיר שהנכס נמכר לנו אלא מהמחיר האקטואלי כפי שהרשויות ביוון מעריכים. לרוב סטיית התקן קטנה ביותר.

התשלום הבא עליו נדבר הינו רישום ההסכם של מכירת הדירה בנוטריון היווני.  גם כאן נדע את הסכום המדויק רק לאחר שנקבל אישור מהנוטריון, הסכום יהיה 600-800 אירו בקירוב. במידה ותרצו מתורגמן לעברית שיהיה לצדכם בנוטריון ניתן להזמין מראש בעלות של 80 אירו חד פעמית או 50 אירו עבור מתורגמן לאנגלית.

מכאן נלך למשרדי הטאבו ביוון ושם נשלם אגרות ורישום של עוד 200 אירו בערך.העלויות עבור האנשים אשר מאפשרים לנו לבצע את כל התהליך יכולות להיות שונות בין ספק מקומי אחד לשני אבל אמורות להיות דומות מאוד למצוין במאמר זה.

עלות משרד התיווך היווני הינה 2% מעלות הנכס (מינימום 1,000 אירו). הסיבה שבכלל אנו מציינים את עלות המינימום הינה בשל העובדה שבעבר לא היו נכסים בשווי נמוך כפי שקיימים כיום באתונה. למעשה זהו הגורם העיקרי שהופך היום את אתונה למרכז השקעות נדל"ן אופטימאלי אצל משקיעים רבים ובעיקרם הסינים, הרוסים, האנגלים, הגרמנים וכן – גם אנחנו.  

עלות נוספת הינה התשלום לעורך הדין היווני שאנו בוחרים שייצג אותנו בתהליך.
לרוב עלות עורך דין מוצלח תעמוד על 1,000 – 1,200 אירו לכל התהליך הכולל:

  • בדיקה נאותות מקדימה במשרדי הטאבו וזאת לוודא שאין עיקולים או שעבודים על הנכס ומעבר לזה לבדוק שהמוכר אכן הינו הבעלים של הנכס. 
  • עריכת הסכם רכישת הנכס מול המוכר.
  • ליווי צמוד בתהליך חתימת ההסכם במשרדי הנוטריון.
  • רישום הנכס במשרדי הטאבו היווני.

עלות נוספת הינה התשלום לרואה החשבון שמלווה אותנו בפתיחת חשבון הבנק והוצאת מספר מס  ביוון. העלות הינה 200 אירו לכל התהליך אשר בתומו אנחנו בעלי חשבון בנק יווני לכל דבר ועניין.
מעבר לזה תצטרכו לקנות מספר טלפון סים יווני לצורך תהליך פתיחת חשבון הבנק, עלות 10 אירו.

קיימת גם עלות ההגעה שלכם ליוון אשר יכולה להשתנות בהתאם לזמן שבו אתם בוחרים להגיע. בחודשי החורף המחירים של טיסות הלוך חזור ת"א -> אתונה -> ת"א יעלו 120$.  בעונות התיירות המחירים עולים ויכולים להגיע גם ל 400 דולר הלוך חזור.

להלן טבלת עלויות מרוכזת:

טבלת עלויות ישירות בגין רכישת נכס באתונה

עלויות רכישה

עלות ביורו

עלות הנכס

50,000  

חותמת אפוסטיל +

תרגום מסמכים בשגרירות יוון

575 ₪

מתווך יווני

1,000  € או 2%

עורך דין

1,000  

מס רכישה

1,545  

רואה חשבון

200  

נוטריון יווני

700  

דמי רישום בטאבו

250 €

תרגום הסכם הרכישה

 50 €

סה"כ

54,830  

*כל ההוצאות והתעריפים עלולים להשתנות בהתאם לגופים אשר מספקים את השירות. מומלץ להתעדכן באשר לתעריפים המדויקים חודש לפני התחלת התהליך.

לחצו על הקישור על מנת לקרוא על התהליך המלא של רכישת דירות ונדל"ן באתונה.