מדד מחירי הנדל"ן ביוון על פני 10 שנים

כל כך הרבה סינים, רוסים, גרמנים ואנגלים ממהרים להשקיע בנדל"ן ביוון ובעיקר באתונה הבירה, שאלתם את עצמכם למה באמת? 

האם זה סתם חוש העדר שגורם לכולם לרוץ ולהצטייד בנכסים או שבאמת יש משהו מבוסס מאחורי כל ההמונים שכבר גורמים לעליית  מחירי הדירות ביוון ובפרט באתונה.

האם באמת מחירי הנדל"ן ביוון מתחילים לעלות?
נעזרנו באתרים כלכליים מהמובילים בעולם על מנת לכתוב את התקציר הכלכלי שלפניכם. 
תקציר זה מרכז את כיוון שוק הנדל"ן ביוון ובעוד מספר מדינות מערביות בעולם ומספק חומר נוסף למחשבה על בסיס נתונים כלכליים רלוונטיים שונים.

אז קודם כל חשוב להכיר מדד עולמי שמשקף את מדד מחירי הדירות לפי חיתוך של מדינה או עיר.
המדד הינו מדד ה – HPI אשר משמעותו House Price Index. מדד זה מפורסם בהרבה אתרים עולמיים וכמובן באתרים הרשמיים של של הבנקים המרכזיים בעולם.
 ניתן לחשב מדד זה במספר דרכים שונות ולכן לא נכנס לאופן החישוב אבל נביא כאן בפניכם את עיקרי המאפיינים שניתן ללמוד ממד זה.

מדד מחירי הנדל"ן על פני 10 שנים

המספרים בגרף מהווים בסך הכול אומדן אשר מייצג יחס בין תקופות וערכים שונים. ניתן לראות כי משנת 2006 ועד שנת 2008 מדד מחירי הדירות ביוון עלה והגיע לרמת שיא של 102.20 נקודות.
לעומת נקודת השפל בשנת 2017 שהינה 58.90 נקודות.
למרות שנתון זה אינו מופיע בגרף, הרבעון השלישי של 2018 כבר נמצא בעליה ועומד על  60.30 נקודות וזה לאחר עליה מתמשכת ברבעוני 2018.

בשורה התחתונה, מסוף שנת 2017 התחולל שינוי מגמה במחירי הנדל"ן ביוון והתחילה עליה ברורה.

אבל בואו ונעמיק עוד קצת,
עכשיו חשוב לשאול מהו הנתון שמחושב במדד מחירי הדירות (HPI)?
התשובה הינה שמדד זה משקף את תנועת המחירים של דירות בלבד על פני מדינה שלמה.

מדד זה מראה את הכיוון הכללי של מחירי הדירות ביוון באופן כללי אולם כאשר אנו מתכננים להשקיע באזור ספציפי ביוון, חשוב למצואי את הנתונים עבור אזור זה על מנת לקבל מידע מדוייק יותר.
קל וחומר כאשר מדובר במדינה עם אזורים רבים בעלי דפוסי התנהגות שונים לגמרי.
למשל ביוון ההתנהגות והמאפיינים הכלכליים של האיים התיירותים שונה באופן מובהק מההתנהגות של האזורים המרכזיים ביוון כגון חבל אתיקה, אתונה, סלוניקי, פטרה ועוד.
בעוד האיים חיים ומונעים בעיקר מתיירות וחקלאות, מרכז יוון מונעת מתעשייה קלה ובתי עסקים בנוסף לתיירות הענפה שלא פוסחת כם על הערים הגדולות.

לצורך הדוגמא,
אתונה הינו האזור הפופולארי ביותר כיום כהשקעת נדל"ן ביוון.
בהמשך נפרט מהם הסיבות שמשקיעים רבים מעדיפים את אתונה על פני מקומות אחרים אבל לצורך ההמחשה צרפנו גרף המציין את אחוז השינוי השנתי במחירי הדירות באתונה. 
* בהתאם לנתונים של National bank of Greece – NBG

ניתן לראות עוד כי בשנת 2006 וגם בשנת 2007 עלו מחירי הדירות באתונה.
אולם משנת 2008 החלה הירידה הדרמטית במחירי הדירות כאשר בשנת 2012 היתה הירידה החדה ביותר ועמדה על ירידה שנתית של 13.92%. זאת אומרת שדירה בשווי של 100,000 אירו בשנת 2011 ירדה בערכה לשווי של 84,000 אירו בתום שנת 2012.
עוד ניתן לראות כי בשנת 2016 נבלמה הירידה במחירי הדירות באתונה כמעט באופן כליל. שנת 2017 שאינה מוצגת בגרף הנ"ל משקפת יציבות במחירי הדירות ואילו שנת 2018 כבר מתחילה לגלם עליות במחירי הנדל"ן ביוון לרבות באתונה עיר הבירה.

אז מה כלכך מעניין באתונה ? למה דווקא אתונה?

אתונה הינה עיר הבירה של יוון. מעבר למשמעות הסמלית של העיר יש כאן הרבה משמעויות נוספות. אתונה משמשת כמרכז הכלכלי והעסקי של יוון. אם אתם רוצים לעשות עסקים – אתונה זה המקום.באתונה נמצאים רוב משרדי הממשלה החשובים, בתי המשפט, בתי חולים, מספר עצום של מוסדות אקדמאים אשר פזורים באופן הוגן על פני רוב שכונות העיר, מרכזי מחקר, בנקים מרכזיים וכל דבר שעיר מערבית מובילה צריכה בשביל להתנהל. 

מעבר לכך אתונה הינה המרכז התרבותי היסטורי של יוון, עם מגוון עצום של מוזיאונים, מרכזים היסטוריים, גנים, מרכזי מוסיקה, מועדונים וחיי לילה פעילים.המשמעות של כל הפרגון שמנינו לאתונה מתבטא בתוצאה הברורה לעין שאתונה הינה מרכז עליה לרגל לאורך כל ימות השנה, גם עבור תיירים וגם עבור תושבים מקומיים.

חשוב להבין את התנועה השנתית של יוונים. בחודשי הקיץ אפריל – ספטמבר, הרבה מאוד יוונים נודדים ממרכז הארץ לכיוון האיים. לעומת זאת מספטמבר עד אפריל, רוב העובדים המקומיים חוזרים מהאיים לכיוון מרכז יוון ובעיקר לאתונה על מנת למצוא עבודה, לגור, לעשות עסקים און כל דבר אחר. ולכן אתונה נמצאת בתנועה לכל אורך השנה, תמיד עסוקה, בקצב הולך ועולה.